Търговският дефицит на САЩ достигна до най-високите си стойности от почти девет години и половина през февруари, след като както износът, така и вносът отбелязаха рекордно високи нива въпреки влошената търговия с Китай.
От американското Mинистерство на търговията обявиха в четвъртък, че разликата е нараснала с 1,6% до 57,6 млрд. долара – най-високата стойност от октомври 2008 г. насам, съобщава Ройтерс.
Това представлява и шести пореден месец, в който дефицитът се увеличава. При търговията със стоки той е най-високият от юли 2008 г., а при услугите излишъкът е най-малкият от декември 2012 г.
Част от нарастването му отразява ръста в цените на суровините. Политически деликатният дефицит при търговията със стоки с Китай спадна с 18,6% до 29,3 млрд. долара, докато този с Мексико бележи покачване от 46,6% през февруари.
Данните от Вашингтон идват на фона на нарастващо напрежение между САЩ и Китай, след като двете страни обявиха реципрочни мита върху редица свои стоки, хвърляйки в смут международните пазари.
Администрацията на американския президент Доналд Тръмп обяви, че налага мита в размер на 25% върху над 1300 китайски стоки в сектора на индустриалните технологии, транспорта и медицинските продукти. Китай побърза да отговори и в сряда публикува списък със сходни мита върху американски вносни продукти, сред които соя, самолети, автомобили и химикали.
Тръмп, който настоява, че търговските партньори злоупотребяват със САЩ, вече въведе обширни налози върху вносни соларни панели и бяла техника, както и върху вноса на алуминий и стомана.
След корекции спрямо инфлацията търговският дефицит на страната достигна 69,11 млрд. долара от 69,96 млрд. долара през януари. Т. нар. реален търговски недостиг пък е над средния за четвъртото тримесечие на миналата година и е в размер на 66,81 млрд. долара.
През февруари износът на стоки се е увеличил с 2,3% до 137,2 млрд. долара, стимулиран от търговията с индустриални материали и продажбите на моторни превозни средства и двигатели. Износът за Китай остава без промяна през февруари.
Вносът на стоки за същия период бележи ръст от 1,6% до 214,2 млрд. долара. За сметка на това обаче този от Китай е намалял с 14,7%.


Как ще подаваме данъчни декларации след приемане на еврото?
Умеров: Постигнахме реален напредък по време на разговорите в Берлин
Нов астероид и мистериозен обект приближават Земята през декември 2025
Броят на левовете в обращение намалява
Башар Асад живее в „луксозно изгнание“ в Москва
На мен няма да ми се случи: Под 10% от имотите в България са застраховани
Макрон рискува да погребе завинаги споразумението с Меркосур
Дебатът на пазара на облигации за курса на Фед през 2026 г. набира скорост
Руският петрол се продава с "най-голяма" отстъпка в Китай след санкциите
ЕС: Китай започва издаване на общи лицензи за редкоземни елементи
Кой печели и кой губи на българския пазар през 2025
Шофьорка обърка педалите и скочи в пълен с хора басейн
Jeep Wrangler получи специална версия
Как Tesla печели невидимата война срещу шума
Пет коли, в които да инвестирате догодина
Европа започва да се учи как да сваля дронове
Защо полетът на бомбардировача B-2 Spirit струва толкова скъпо?
Как американската товарна жп индустрия стана по-мръсна от въглищните електроцентрали
Тимъти Шаламе и Кайли Дженър си взимали почивка, но още са заедно
преди 7 години При допусканото незачитане на вредата от долара икономическият растеж в САЩ подпомага неограничено развитие на щети.Заради държавната грешка, сега в САЩ колкото повече работят хората за постигане на икономически растеж, толкова е с по-големи щети. отговор Сигнализирай за неуместен коментар